AZM InfoBlog - Aeroklub Zagłębia Miedziowego - Lotnisko LUBIN (EPLU)

Przejdź do treści

Wspomnienie o Prezesie

Aeroklub Zagłębia Miedziowego - Lotnisko LUBIN (EPLU)
Opublikowany przez w AZM ·
Wczoraj pożegnaliśmy naszego Prezesa Seniora Stefana Jurczeniaka. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się tuż po 13:00 od Mszy w kaplicy przy cmentarzu komunalnym Zacisze w Lubinie.

Następnie prochy zmarłego w asyście rodziny oraz licznie przybyłych na pogrzeb przyjaciół, kolegów, człnoków AZM, przedstawicieli Aeroklubu Polskiego i innych aeroklubów odprowadzone zostały do miejsca spoczynku. Kolega Janusz Bugiel, bliski przyjaciel Prezesa Seniora wygłosił mowę pożegnalną w imieniu członków Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Był również akcent lotniczo-modelarski.

Śmierć naszego Prezesa Serniora Stefana Jurczeniaka całkowicie nas zaskoczyła. Nie sposób jednak nie wspomnieć o tym kim był i dlaczego był dla nas ważną osobą. Pomijam w tym wspomnieniu względy emocjonalne, które dla każdego z nas są sprawą osobistą.

Pierwsze wzmianki w kronice Aeroklubu Zagłębia Miedziowego o działalności lotniczej w naszym regionie Prezesa Seniora Stefana Jurczeniaka pochodzą z 1966 roku. Wtedy na terenie naszego lotniska działała filia Aeroklubu Jeleniogórskiego, w oparciu o którą powstał w 1968 roku Aeroklub Zagłębia Miedziowego. Napisano tam tak: „Stefan Jurczeniak – zapalony działacz i sympatyk miniaturowego lotnictwa – zorganizował tradycyjne już V Zawody Modeli Latających”.
25 stycznia 1970 roku Stefan Jurczeniak został wybrany do składu nowego zarządu Aeroklubu Zagłębia Miedziowego jako jego członek. W roku 1995 został Dyrektorem, następnie pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu, a od 2001 do 2014 roku był Prezesem Zarządu Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Przeprowadził nasz Aeroklub przez bardzo trudne dla aeroklubów czasy transformacji ustrojowej w naszym kraju, a w najgorszym okresie, kiedy brakowało środków finansowych w aeroklubowej kasie wypłacał pracownikom pensję z własnych zasobów finansowych, co pozwoliło wtedy na zachowanie ciągłości finansowej.
W roku 1969, już wtedy instruktor modelarstwa lotniczego, startował w Mistrzostwach Krajów Demokracji Ludowej w ZSRR zajmując 4. miejsce, a następnie w Mistrzostwach Świata w Austrii, gdzie zajął miejsce 27. w klasie F1A. W styczniu 1986 roku znalazł się w ogłoszonej na łamach Skrzydlatej Polski Międzynarodowej Kadrze Modelarskiej. W listopadzie tego samego roku APRL przyznało Stefanowi Jurczeniakowi tytuł Mistrza Sportu w modelarstwie lotniczym. W tym samym roku zajął 3. miejsce indywidualnie w Mistrzostwach Europy. Pod koniec 1986 roku „Skrzydlata Polska” opublikowała listę sportowców lotniczych roku, na której znalazł się jako jedyny reprezentant Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.
21 stycznia 1988 roku, w 20. rocznicę powstania Aeroklubu Zagłębia Miedziowego Stefan Jurczeniak wraz z wiceprezesem Tomaszem Tymeńskim przewodniczy VI Walnemu Zgromadzeniu Członków Aeroklubu Zagłębia Miedziowego, na którym zostaje wybrany delegatem AZM na XII Krajowy Zjazd Aeroklubu PRL. W tym samym roku otrzymał odznaczenie Za zasługi dla województwa legnickiego.
W roku 1989 Stefan Jurczeniak ponownie reprezentował nasz kraj jako członek Modelarskiej Kadry Narodowej. Później jeszcze wielokrotnie uczestniczył w zawodach modelarskich rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej odnosząc sukcesy.
W wywiadzie udzielonym Natalii Barankiewicz Stefan Jurczeniak tak opowiadał o swojej pasji do modelarstwa lotniczego:
„Natalio, modelami zacząłem się bawić jeszcze w dzieciństwie, kiedy mieszkałem w Jeleniej Górze. Gdy przenosiłem się do Lubina, kontynuowałem swoją pasję. Pierwszy znaczący sukces odniosłem w 1959 roku na Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Lesznie. W klasie F1 modeli swobodnie latających wywalczyłem tytuł Mistrza Europy. Później byłem czterokrotnie Mistrzem Polski, w latach 1963, 1966, 1967 i 1985. W roku 1985 na zawodach w Jugosławii zostałem Wicemistrzem Świata, a w roku 1986 w Rumunii – Wicemistrzem Europy. Na koniec mojej zawodniczej kariery w 1989 roku na zawodach w Argentynie zdobyłem tytuł Mistrza Świata”.
Za swoje osiągnięcia sportowe Stefan Jurczeniak został uhonorowany tytułem Lubinianin 1988, a w roku 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Andrzej Onitsch


Wróć do spisu treści